Szolgáltatás

Hogyan mossunk helyesen fogat

Ha a szem a lélek tükre, a fog a test tükre: fogaink állapota, egészsége nagy mértékben utalhat arra, hogy mennyire figyelünk oda önmagunkra, az egészségünk és szépségünk megőrzésére, és arról is vallhat, hogy van-e az életünkben olyan kialakult rutin, amiből nem hiányozhat a kötelező reggeli és esti fogmosás.

A fogmosás nagyon fontos, ha meg akarjuk tartani egészséges fogainkat. Emellett lényeges az is, hogy rendszeresen ellenőriztessük a fogorvosunkkal a fogaink állapotát, hogy amennyiben fogszuvasodás vagy fogágybetegség alakul ki, időben elkezdhessük a kezelést.

De hogyan mossuk helyesen a fogunkat? A fogmosáshoz először is válasszunk megfelelő fogkefét és fogkrémet. A fogkefénk legyen puha sörtéjű, inkább kisebb fejű és kényelmes fogású! A fogkefét cseréljük mintegy háromhavonta, hogy biztosítsa a hatékony tisztítást. Mossuk meg a fogainkat legalább kétszer naponta, reggel és este, és ne felejtsük ki a nyelv tisztítását sem. A fogmosás ideje legalább 2 perc legyen, de még jobb, ha inkább 3 perc, és körkörös mozdulatokkal dolgozzunk a fogakon. A jó technika az, ha a fogkefét félig az ínyre, félig a fogra helyezzük úgy, hogy a fogkefe körülbelül 45 fokos szöget zárjon be a fogfelszínnel. Minden 2-3 fognyi területen 15-20 alkalommal tegyünk körkörös mozdulatot. A fogak belső felszínét is alaposan meg kell tisztítani, mert az ottani barázdákban még nagyobb eséllyel alakulhat ki fogszuvasodás.

Ha nincs egy pontos időkeret, nagyon kevesen mossák ténylegesen ennyi ideig a fogukat, pedig valóban legalább két-három perc szükséges ahhoz, hogy a fogainkról, ínyünkről és nyelvünkről eltávolítsuk a lepedéket, baktériumokat, ételmaradékot, és valóban hatásos legyen a fogmosásunk. Egy jó tipp lehet, hogy használjunk egy pici homokórát, amelyen 2 perc alatt peregnek le a szemek!

Az is nagyon fontos, hogy ne nyomjuk túl erősen a fogkefét fogmosás közben a fogunkhoz és az ínyünkhöz, és ne dörzsöljük túl erősen, mert az károsíthatja az érzékeny fogínyt. Ugyan a fogmosás elsődleges célja annyi lerakódást eltávolítani fogakról és a fognyakról, amennyit csak lehetséges, és erre a fluort és mikroszemcséket tartalmazó fogkrém is szükséges, de a fogkefe szőre lehetőleg ne legyen a legkeményebb, és inkább finomabban, de több ideig dörzsöljük, mint kevés ideig, de nagyon erélyesen.

Válasszunk olyan fogkrémet a fogmosáshoz, amelynek megfelelő a flouridtartalma, így hatékonyan segít megelőzni a fogszuvasodást és épen tartani a fogzománcot. Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy milyen fogkrémet válasszunk, kérhetünk tanácsot a fogorvosunktól is, aki például lehet, hogy fogérzékenység esetében kálium-kloridos vagy kálium-nitrátos fogkrémet fog ajánlani, érzékeny fognyakra pedig hidroxil-apatitot vagy stroncium-kloridot tartalmazót. Gyulladás ellen amin-flouridos fogkrémet lehet használni. Minden esetben óvakodjunk az olyan fogkrémektől, amelyek olyan alkotóelemeket tartalmaznak, amelyek erősen irritálhatják és kiszáríthatják a száj nyálkahártyáját.

Bár étkezés után ajánlott a fogmosás, de nem azonnal! Félórát vagy egyórát várjunk, mert a savas ételek felpuhítják a fogzománc felszínét, és ha fogyasztásuk után azonnal fogkeféhez nyúlunk, felsérthetjük a fogzománcot. A fogközöket minden fogmosás előtt tisztítsuk ki fogselyemmel, mert általában csak fogkefével dolgozva a rágószervek felszínének egyharmadáról nem sikerül letisztítani a lepedéket. A fogefét használat után kimosva, kiszárítva tegyük el, különben milliónyi baktérium telepedhet meg rajtuk. A fogkefét állva, száraz pohárban tároljuk!

Ha követjük ezeket az ajánlásokat, a fogaink egészségesek maradnak, és megelőzhetjük a fogkőképződést és a fogínygyulladást.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Back To Top