Webáruház

Hőszivattyú beépítés előtt

Az utóbbi években egyre többen kezdtek el érdeklődni az alternatív fűtési megoldások iránt. A gáz és fafűtés rendszerek üzemeltetése 2022-ben megduplázódott, sőt, néhol még a triplájára is emelkedett. Ezért egyre többen fontolják meg, hogy érdemesebb lenne áttérni a megújuló energiaforrásokra. Ezek a megoldások nemcsak tisztább és környezetbarátabb fűtési lehetőséget biztosítanak, hanem gazdaságosabbak is lehetnek mint pl.: a hőszivattyús fűtés.

 

Ennek következtében a hőszivattyúk értéke az utóbbi években növekedett. Mielőtt azonban erre az opcióra voksolnánk, számos tényezőt figyelembe kell vennünk annak érdekében, hogy egy ilyen rendszert be lehessen építeni. A típusválasztás mellett figyelembe kell vennünk például a helyigényt is. Tehát mielőtt döntést hoznánk, fontoljuk meg, milyen tényezőket kell figyelembe venni egy hőszivattyúrendszer telepítése előtt.

 

A hőszivattyúk lényegében a külső hőforrás energiáját használják fel fűtésre vagy hűtésre. Ez a külső forrás lehet a levegő, a talajvíz vagy maga a talaj. Működési elvük hasonló a hűtőgépéhez: hűtés esetén melegből hideg keletkezik, fűtés esetén pedig fordítva. Ezen felül az elektromos energia felhasználása is minimálisabb, mint egy elektromos fűtőtest esetében.

 

Egy hőszivattyú segítségével a gáz, fa vagy szén használatát teljesen ki lehet zárni a fűtéshez vagy melegvíz előállításhoz, miközben az elektromos áram felhasználása is csökken.

 

Azonban érdemes jól átgondolni, milyen típusú hőszivattyúban gondolkodunk, nyilatkozták a nagyonklima.hu szakemberei. Például a levegő-víz hőszivattyúk a legelterjedtebbek Magyarországon. Telepítésük, helyigényük és költségeik a legkedvezőbbek közé tartoznak, bár alacsonyabb hőmérsékleteken már nem olyan hatékonyak. A víz-víz hőszivattyúk akkor érdemesek, ha már rendelkezésre áll fúrt kút. A geotermikus hőszivattyúk pedig a leghatékonyabbak, de ugyanakkor a legdrágábbak is.

 

Nem mindegy azonban, milyen típusú ingatlanba tervezzük a hőszivattyút telepíteni. Fontos figyelembe venni a már meglévő fűtési rendszert és annak kompatibilitását. Emellett lényeges az ingatlan fűtési és hűtési veszteségmentessége, valamint a megfelelő szigetelés és nyílászárók megléte.

 

A telepítés során számolni kell különböző átalakításokkal is, mint például a kültéri egységhez szükséges betonalap kialakításával, a csővezetékek beépítésével vagy az elektromos kapcsolat kiépítésével.

 

Végül, mielőtt döntést hoznánk a hőszivattyú telepítése mellett, érdemes átgondolni, milyen céllal használnánk azt, milyen típusú hőszivattyú lenne megfelelő, és rendelkezésre állnak-e a szükséges engedélyek és feltételek a telepítéshez.

 

Fontos kérdés, hogy mire szeretnénk használni a hőszivattyút. Előre el kell dönteni, hogy fűtésre, hűtésre vagy mindkettőre szeretnénk-e használni, esetleg melegvíz előállítására, mivel ez meghatározza majd a választandó megoldást.

 

A meglévő fűtési rendszerhez való csatlakozás is fontos tényező. A hőszivattyú ugyanis bizonyos típusú fűtési rendszerekkel kompatibilis, másokkal viszont nem. Emellett figyelembe kell venni az ingatlan veszteségmentességét, a megfelelő szigetelést és nyílászárókat.

 

Továbbá fontos megfontolni, hogy van-e már telepített napelem vagy napkollektor, vagy tervezünk-e ilyeneket a jövőben. Egyes hőszivattyú típusokat könnyen kombinálhatunk napenergiát hasznosító rendszerekkel, ami tovább csökkentheti a fűtési költségeket.

 

A hőszivattyú telepítése előtt mindenképpen érdemes utánajárni az engedélyeknek. Attól függően, hogy milyen típusú hőszivattyúról van szó, lehet szükség hatósági vagy önkormányzati engedélyezésre.

 

Végül, ha új ház építéséről vagy korszerűsítésről van szó, fontos megfontolni, hogy milyen típusú és hol kerüljön telepítésre a hőszivattyú. A tervezés során figyelembe kell venni az adott ingatlan sajátosságait és az igényeket, hogy a lehető legmegfelelőbb megoldást választhassuk.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Back To Top